דף הבית
מתקשרים
כתבים מתורגמים
כתבים בעברית
עניין אישי

על האתר

שמי סולה שלי, ואני ישראלית. לפני כמה שנים, מתוך קריאת כתביהם של אנשים עם אוטיזם ועם תסמונת אספרגר, השתתפות בקבוצות דיון שלהם ומפגשים אישיים איתם, הגעתי להכרה שגם אני נמצאת איפה-שהוא על הספקטרום האוטיסטי. מאוחר יותר קיבלתי "אבחנה רשמית" של תסמונת אספרגר.

כאשר החלטתי להקים אתר משלי, כבר היו קיימים מספר אתרי מידע בעברית בנושא של אוטיזם ואספרגר. אתרים אלה פונים בעיקר למשפחות של ילדים ומבוגרים על הספקטרום. מטבע הדברים, עוסקים אתרים אלה בנושאים המעניינים את ההורים: סיבות וגורמים לאוטיזם, שיטות טיפול, עזרה למשפחה המתמודדת, מידע על משאבים העומדים לרשות המשפחות וכו'. בניגוד לאתרים אלה, מטרתי לא הייתה להביא "חומר מקצועי" על הספקטרום האוטיסטי,אלא להציג את זווית הראייה שלנו, אנשי הספקטרום, ולעסוק בנושאים המעניינים אותנו. לקריאת כתבי א"סים אחרים היה תפקיד משמעותי בהתפתחות האישית שלי, ומאוד הפריע לי המחסור בחומר מסוג זה בעברית. מאחר שעד אז כבר תרגמתי מאנגלית מספר יצירות של א"סים, התכוונתי להשתמש באתר כאמצעי להעמיד תרגומים אלה לרשות קוראי העברית.

מטרה נוספת, שבזמן הקמת האתר הייתה יותר משאלה מאשר תוכנית מעשית, הייתה לסייע בגיבוש קהילה אוטיסטית בישראל. כמי שחוותה קהילה אוטיסטית בהקשר הבינלאומי, באמצעות קבוצות-דיון, קשרים אישיים וגם מפגש פנים אל פנים בכנס אוטריט, שאפתי לקיום סוג זה של חוויה בהקשר הישראלי. קיוויתי שאנשים שיחפשו באינטרנט חומר מכתבי אוטיסטים, יגיעו לאתר שלי וייצרו איתי קשר.

וכך היה. כיום הולכת ומתגבשת קבוצה של א"סים ישראלים, שההימצאות על הקשת האוטיסטית מהווה מרכיב חשוב בזהותם, ושמעוניינים לשמור על קשר עם א"סים נוספים ולהיות שותפים ביצירת הגירסה הישראלית של קהילה אוטיסטית. אס"י – אנשי ספקטרום ישראלים – הוא שמה של הקבוצה, ויש לה אתר מידע משלה, ובו גם יצירות שנכתבו בעברית ע"י חברי הקבוצה, וגם יצירות מתורגמות. לכן, בעוד שבעבר השתדלתי להציג באתר שלי מגוון יצירות של כותבים שונים, כיום האתר שלי מתרכז בחומר שלי, בעיקר דברים שכתבתי, אבל גם דברים שתרגמתי מאנגלית.

אני שמחה מאוד להיות שותפה לטיפוח התרבות האוטיסטית בישראל, ומקווה להרים תרומה משמעותית להתפתחות זו.

  כל הזכויות על כל החומר באתר זה, כולל חומר בעברית ובאנגלית, תמונות ועיצוב, שמורות לסולה שלי או לכותבי החומר באנגלית, כפי שמצוין בכל דף ©